איטום מרפסת

דירות בבניינים אשר מכילות מרפסת, נחשבות בדרך כלל לדירות יוקרתיות יותר, במיוחד עם המרפסת פונה לנוף כמו ים, או חלקת טבע כלשהי.

אפשר להגיד שמרפסת לדירה היא סוג של סטטוס ונחשבת למותרות. מרפסת מאפשרת לנו לעשות על האש מבלי לצאת מהבית, לשתות כוס קפה בבוקר עם ציוץ הציפורים, וגם להתאוור בערבי הקיץ החמימים.

למרות כל היתרונות הברורים שיש למרפסות, חוסר תחזוקה וטיפול נכון עלול לגרום ללא מעט בעיות. אחד החסרונות הבולטים שיש במרפסות היא עבודת איטום רשלנות או לא מקצועית, או אף חוסר איטום באופן גורף. למי שלא יודע – איטום לא נועד בלעדית למניעת רטיבות אלא גם לבודד, הן מקור והן מחום. איטום לא נכון או חוסר איטום של המרפסת של הבית עשויה לגרום לא רק לחום בלתי נסבל והתחממות יתר של אזור המרפסת, אלא גם לקור מקפיא, דליפה של נוזלים ומי גשם ואף נזקים חמורים מכך, בימי החורף.

איטום מרפסות, אם כן – אינו מותרות או פריביליגיה, כי אם כורח המציאות עבור כל מי שהדירה שלו חשובה לו – בין אם אתם מתגוררים בדירה או משכירים אותה. כמו כן, חשוב מאד גם לבצע איטום גגות, במידה והדירה שלכם הינה העליונה בבניין.

איך עובד התהליך של איטום מרפסות?

איטום מרפסות הוא תהליך שיש לבצע בעזרת אנשי מקצוע בלבד. מטרת עבודת האיטום היא לבודד את אזור המרפסת, ולוודא שלא תהיינה חדירה של נוזלים ומניעת רטיבות לחלוטין. כאמור, איטום רשלני של המרפסת או חוסר איטום בכלל, עלול לגרום למגוון רחב של בעיות בהמשך:

  • קור קיצוני בחורף או חום קיצוני בריץ.
  • רטיבות ונזילות מים.
  • גדילה של טחב ועובש – המזיקים מאד לבריאות הדיירים.
  • פגיעה בערך הנכס.

שיטות שונות לאיטום מרפסות

1. פירוק הריצוף במרפסת

שיטה זו מחייבת פירוק כולל של כל הריצוף שבמרפסת, וכן המילוי שמתחתיו. לאחר מכן מבצעים איטום חדש בצורה מקצועית ומרצפים החדש (הזדמנות להחליף או לשדרג את הריצוף הישן). טיפול מסוג זה בדרך כלל יהיה יקר אך מדובר בטיפול מהשורש – כזה שאם מבוצע באופן מקצועי, לא יחייב חידוש העבודה בכל חורף.

עבודה מסוג זה, באם מבוצעת בצורה איכותית – יכולה להחזיק לא מעט שנים, אף עשור ויותר. במידה ומדובר בנכס שלכם או כזה אותו אתם מתכוונים להשכיר לטווח ארוך – מדובר בהחלט בהשקעה כדאית אשר תיתן לכם שקט נפשי וכלכלי (לפחות מהבחינה הזו) לאורך זמן.

2. איטום על ריצוף קיים

בשיטה זו, אנו למעשה חוסכים את הצורך לפרק את כל הריצוף הקיים במרפסת – במקום זה מבצעים עבודת איטום על הריצוף הקיים. אם בשיטה ראשונה דיברנו על טיפול שורש, כאן יותר מדובר על "פלסטר" או "תחבושת". לא מדובר בפתרון האידיאלי, אבל יכול להתאים לבעלי תקציב מוגבל שחייבים לבצע איטום.

ברוב המקרים, מומחה איטום מקצועי ימליץ לכם שלא ללכת בגישה הזו, שכן עלולים להיות אתגרים הנדסיים לא פשוטים וכאמור השיטה הזו לא פותרת את הבעיה מהיסוד.

מספר כללים לאיטום מרפסות מרוצפות:

  • יש להקפיד על שיפועים שיהיו בשיעור של לפחות 1.5% (רצוי יותר) לכיוון המרזבים, על מנת לוודא ניקוז תקין של המים.
  • בסיום עבודת האיטום יש לבצע בדיקת הצפה ולוודא שאין חדירת נוזלים. לאחר מכן יש לפזר חומר מילוי – לרוב זה יהיה חול מיוחד עם מלט, או חצץ דק במיוחד.
  • השיטה המומלת כאמור, היא פירוק, איטום והרכבה מחדש של ריצוף המרפסת.
  • זיכרו – אין קיצורי דרך עבוד עבודת איטום מקצועית. פנו רק אל אנשי מקצוע מומחים!

לסיכום

על מנת לבצע עבודת איטום מרפסת על הצד הטוב ביותר – פנו אל המומחים בתחום. חברתנו תשמח לעזור ולייעץ לכם – צרו עימנו קשר!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:
עוד בנושא

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: